אלכוהול
ביקורת מסעדות
נעים בשטח
נקודת ציון
ויניפדיה
מאמרים ודעות
יינות ישראל
יקבי ישראל
כתבות מהעולם
TerraVino
מדריך היין
פסטיבל COCKTAILS
White
חג היין
תערוכת קוניאקים
פסטיבל DRINKS
יין
מקררים
פותחנים
איש הענבים
ביקורת מסעדות
ביקור ביקב
טיולים
טעימות יין
טעימות אלכוהול
נעים בשטח
על סדר היום
יין
יקב ישראל
(0) הצג תוצאות
אודות
שירותי בר ואירוח
שיתופי פעולה
צור קשר
מועדון החברים של איש הענבים
מועדון כסף
תקנון
פעילויות באיש הענבים
מועדון פלטיניום
מועדון זהב
1030
פרסומות...
ספורי ענבים - ARAMON
זני ענבים שכנראה לא תפגשו על מדפי היין
מאת: עידן בר אולפן
פורסם ב 13.05.2018

 

תשכחו ממרלו וקברנה, היכונו להיפרד מריזלינג ושרדונה. במדור זה תקראו אך ורק על זני ענבי יין שכנראה לא נתקלתם בהם מעולם ושסביר מאוד שגם לא תתקלו בעתיד. כאן תוכלו לפגוש זנים עלומים או נעלמים ולעיתים גם הזויים למדי, זנים המצויים מחוץ לספקטרום של עולם היין המוכר לנו, היכונו לסיפורי ענבים...

 ARAMON - הזן שטבע באגם היין

המקום:  לנגדוק רוסיון, צרפת . 

הצבע: כהה.

האיכות: נמוכה למדי.

כאשר דובר בעבר, על "אגם היין" של אירופה – כמויות עצומות של יינות פשוטים וזולים אשר פגעו במוניטין האזורי, הצביעו בין היתר על אזור לנגדוק-רוסיון שבדרום מערב צרפת, כעל אחד האשמים העיקריים לקיומו של האגם. בתוך האזור, היה זה הזן ARAMON אשר ספג חלק ניכר מהביקורת. ארמון, סוס עבודה אמיתי היכול לתת יבולים של 300 הקטוליטר להקטר, ניטע באופן מסיבי באזור מידי שבדרום צרפת, במחצית השנייה של המאה ה-19. מחלת הקימחון וכנימת הפילוקסרה שעשו שמות באזור, הביאו את המגדלים לחפש ולהעדיף זנים אשר יבטיחו הכנסות גבוהות ומידיות, על מנת להשלים את החסר. זן הארמון הפרודוקטיבי והעמיד לקימחון היווה מבחינתם פתרון מצוין.

מאידך, איכות גבוהה לא היתה מעולם אחת מתכונותיו המובנות של הזן. יינות ARAMON , בעיקר כשהגידול הוא כמותי, הינם חיוורים, בעלי רמת אלכוהול ומיצוי פרי נמוכה, ונעדרי אופי באופן כללי. בשל צבעם הדל של יינות ארמון, הרבו המגדלים לשלב את הזן בממסך יחד עם זני "Teinturier"" (זנים בהם תוכן הענב ולא רק הקליפה הינם בעלי צבע אדום), כמו הזן אליקנטה בושה. עם זאת, כאשר מגדלים ARAMON על מורדות של גבעות עם אדמות מנוקזות היטב ומקפידים על יבולים נמוכים, יכול הזן לייצר יינות ראויים למדי אם כי בעלי אופי כפרי, בעלי פרי עוצמת פרי סבירה ואלכוהול ברמה מקובלת, ואף יינות רוזה אטרקטיביים.

תקופת השפל של הזן ARAMON החלה בשנות החמישים והשישים של המאה העשרים, כאשר נפתחה הדלת בפני יצרני צרפת לשלב ביינותיהם ענבים שגודלו באלג'יר, בעלי צבע, פרי וכמות אלכוהול עשירים יותר. במקביל ובייחוד כשהחל המאבק האירופי נגד "אגם היין", החלה גם ממשלת צרפת לעודד עקירת כרמי ארמון, והחלפתם בזנים מכובדים יותר, כמו גרנאש וקריניאן.

לזן ARAMON שמור גם פרק קטן בתולדות ייצור היין בארץ ישראל, בהיותו אחד מן הזנים הראשונים שהובאו לכאן על ידי הברון רוטשילד בחלקה השני של המאה ה-19. גפני הזן ניטעו בעיקר באזור ראשון לציון – רחובות. עדות לייצור יין ארמון בישראל קיימת עד לשנות ה-20 של המאה הקודמת, על ידי האגרונום יליד גדרה עמרם חזנוב.

 

אירועים קרובים
סדנת צוהר לעולם היין
28-05-2018 19:00
סדנת יין חוויתית וכייפית, אשר פותחת צוהר לעולם היין ומיועדת לקהל הרחב, ללא צורך בידע מוקדם או הבנה בתחום.
מאפייני נגישות
צבעוניות
רגיל
גווני אפור
צבעוניות מודגשת
גודל גופן
רגיל
בינוני
גדול
אני מחפש/ת
לפי תאריכים
לפי תאריכים
חיפוש
x
משתמש קיים - נא התחבר
התחברות לאתר איש הענבים תאפשר לכם להינות ממגוון השירותים המוצעים בו.
כמה זה 4 + 7 ?
לחצו כאן להרשמה מהירה
לחצו כאן לשיחזור סיסמא
משתמש חדש - נא הרשם
לאחר הרישום תשלח אליכם הסיסמא למייל שהזנתם.
כמה זה 10 + 1 ?
אני מאשר קבלת דוא"ל ורישום למועדון איש הענבים
לחצו כאן לחזרה להתחברות
שיחזור סיסמא
לאחר הזנת כתובת המייל ישלח אליכם לינק לשיחזור סיסמא
לחצו כאן לחזרה להתחברות