אלכוהול
ביקורת מסעדות
נעים בשטח
נקודת ציון
ויניפדיה
מאמרים ודעות
יינות ישראל
יקבי ישראל
כתבות מהעולם
TerraVino
מדריך היין
פסטיבל COCKTAILS
White
חג היין
תערוכת קוניאקים
פסטיבל DRINKS
יין
מקררים
פותחנים
איש הענבים
ביקורת מסעדות
ביקור ביקב
טיולים
טעימות יין
טעימות אלכוהול
נעים בשטח
על סדר היום
יין
יקב ישראל
(0) הצג תוצאות
אודות
שירותי בר ואירוח
שיתופי פעולה
צור קשר
מועדון החברים של איש הענבים
מועדון כסף
תקנון
פעילויות באיש הענבים
מועדון פלטיניום
מועדון זהב
558
פרסומות...
עמק נאפה: לקום מן האפר לעתיד חדש
בעמק נאפה שבקליפורניה מסתכלים על חצי כוס היין המלא ומנסים לצאת מן השריפות אל דרך חדשה
מאת: בר אולפן עידן
פורסם ב 29.04.2018

לרבים בעולם היין נראה היה חודש אוקטובר של שנת 2017 כיום הדין של עמק נאפה. מהדורות החדשות ובעיקר אלו המצולמות התמלאו בצילומי דליקות הענק המכלות את בתי המגורים ואת היערות, חורכות גפנים ופוגעות ביקבים באזור. גם לאחר שהבעירה כבתה, המשיך נושא השריפות בנאפה ללהוט בסדר היום של עולם היין, כאשר לא מעטים חזו לגן העדן האמריקני של היין תקופת שיקום קשה וממושכת, מה עוד שהחודשים אוקטובר ונובמבר – מדי שנה חודשי שיא של תיירות יין באזור, הותירו את האזור מיותם מתיירים. שיח ער התנהל גם סביב שאלת השפעת השריפות על מחירי היין של קליפורניה לעתיד לבוא  והחששות לקראת אפשרות של עליית מחירים, אשר תביא עמה נזקים ארוכי טווח לתעשיית היין האמריקנית כולה.

עזרה הדדית לעתיד ירוק יותר

אולם כעת, פחות מחצי שנה לאחר שכבתה האש, נדמה שנאפה משתקמת הרבה יותר מהר מן הצפוי וכי יתכן שדווקא השריפות וההשפעה שהייתה להן, לא רק על יצרני היין, אלא על כלל תושבי אזור נאפה, יביאו עמן שינוי תפיסה, אשר יהיה בו כדי להשפיע לטובה על עתיד האזור בכלל ועל עתידה של תעשיית היין של קליפורניה בפרט.

עוד בטרם כבתה האש, כבר החלו לקום לעזרת תושבי נאפה וגם לעזרת תעשיית היין של נאפה ארגוני סיוע מקומיים רבים, כאשר רובם נשענו דווקא על תרומת הקהילה המקומית ומיעוטם על סיוע מאזורי יין אחרים מארה"ב ומן העולם. באמריקה כמו באמריקה, יקבים אחדים אשר לא נפגעו, אף שילבו את הסיוע לחבריהם ביצירת הזדמנויות עסקיות, כאשר הודיעו שכסיוע ליקבים שנפגעו, יתרמו סכום מסוים מתוך מחירו של כל בקבוק יין שימכרו. בדרך זו התאפשר גם להגדיל את המכירות וגם לסייע לחברים במצוקה. יקבים אחרים החליטו לתרום את עלויות הביקור שהם גובים. דרך אחרת בה נקטו יקבים לגיוס כספי תרומות, הינה עריכת ערבי יין שכל הכנסותיהם קודש לסיוע ליקבים שכנים. אחת הסיסמאות שתפסה הכי חזק והמלמדת על אווירת הערבות ההדדית שהתפתחה באזורים שנפגעו הייתה: "האהבה שבאוויר עבה יותר מעשן השריפות".

בכלל, השריפות ונזקיהן הביאו לגילויי תמיכה וסיוע הדדיים שבדרך כלל אינם נחלתה של ארץ ההזדמנויות הבלתי מוגבלות והזכירו שבכל זאת יש בקליפורניה משהו שונה ובפרט, בסצנת היין שלה. כך למשל, הוחזרה לפעילות קרן הסיוע הקהילתית Napa Valley Community Foundation, אשר במקורה קמה על מנת לסייע לנפגעי רעידת האדמה של 2014. בקרן נותרו מאז כספי סיוע בסך של כ 2.5 מיליון דולר, אשר הועברו לסיוע לנפגעי השריפות ואליהם הצטרפו בתוך פרק זמן קצר 14 מיליון דולר נוספים, שנתרמו על ידי 20,000 תורמים מקליפורניה ומרחבי ארה"ב והעולם. חלק ניכר מן התרומות הגיעו מן המגדלים ויצרני היין של קליפורניה עצמם, אשר תרמו ביד נדיבה.

גילויי האחריות והערבות ההדדית נמשכו גם לאחר שוך האש. קבוצת אנשי מקצוע מתחום היין העומדת מאחורי קבוצת היצרנים מסונומה Senses Wines, התנדבה להקמת קרן סיוע בשם Rebuild Wine Country, המתרכזת באיסוף כספים ובשיקום בפועל של מבני מגורים שנהרסו באזורי היין של קליפורניה.

אחת מקרנות הסיוע המרכזיות שקמו הייתה Rebuild North Bay Foundation, ארגון המתמקד בשיקום ובנייה מחדש, ואשר נוסד על ידי בעלי עסקים, קהילות ומובילי דרך סביבתיים, באזור המפרץ של קליפורניה. בראש ארגון הסיוע הקהילתי עומדת Jennifer Gray Thompson, אשר נשאה דברים במסגרת פאנל נואמים בסימפוזיון לכותבי יין מקצועיים בנאפה, אשר התקיים בחודש פברואר. "הסיפור אינו מה שאיבדנו, אלא מה שהצלחנו להציל" אמרה. בכנס השתתפו כלכלנים, מומחים בגידול ענבי יין ויצרני יין, אשר העריכו את הנזק לתעשייה ושידרו אותות הרגעה לפיהן לא רק שנאפה, סונומה והמחוזות הסמוכים עסוקים כיום בבנייה מחדש, אלא שמדובר בבניה מהירה, טובה, בטוחה וירוקה יותר מאשר בעבר. קרן הסיוע Rebuild North Bay Foundation ואחרות מתרכזות כעת ביצירת אזור חסין יותר המנסה להיות מותאם יותר לאירועי קיצון, עם דגש על קיימות סביבתית, תוך הבנת הגורמים שהביאו להתפשטות חסרת הרסן של השריפות והסקת מסקנות אשר יישומן ימנע את חזרת התופעה בעתיד. במסגרת זו החלה גם להתעורר מגמה של עידוד כורמות אורגנית וביו דינמית.

להחזיר את התיירים

אחת הבעיות העיקריות עמן מתמודדים אזורי היין של צפון קליפורניה של אחרי השריפות, היא זו התדמיתית. מחוץ לקליפורניה, הצטיירה תמונה קודרת של הרס ואפר, של אסון שיהיה קשה, אם לא כמעט בלתי אפשרי לאזור להשתקם ממנו. בפועל, מסתבר, כפי שקורה לעתים קרובות במקרים דומים, שהתמונה מבפנים נראית שונה בתכלית. השריפות חרכו בעיקר את אזורי היער הגבוהים תוך שהן מותירות את העמקים והכרמים הגדלים בהם, בעיקרם, שלמים. עובדתית, מסתבר שרק 7.2% מכלל שטחי הכרם בנאפה עלו באש. מבין 500 היקבים של נאפה, חמישים דיווחו על נזקים ישירים כתוצאה מן השריפות ורק 10 מתוכם דיווחו אודות נזק משמעותי. יקבים בודדים בלבד באזורי נאפה וסונומה (ביניהם Signorello Estate, Helena Johnston View ,White Rock ו Paradise Ridge) נשרפו כליל. עם זאת, מאחר שמרבית יינותיהם של היקבים מאוחסנים מחוץ לתחומי היקבים, הרי שגם לאותם יקבים שנפגעו באופן קשה ביותר נותרו למכירה יינות משנות בציר קודמות. מרבית ההרס נגרם דווקא לאזורי מגורים וכמעט 900 בתים נשרפו. רוב המלונות והמסעדות באזור לא נפגעו, אם כי קיים מחסור זמני בחדרי מלון, שכן רבים מן החדרים משמשים בעת זו תושבים שאיבדו את בתיהם.

החשש השורר כעת באזור כעת הוא שהנזק התדמיתי יגרור אחריו נזקים כלכליים אמתיים ומשמעותיים, באם התיירים יפסיקו לבוא והיינות לא יימכרו כבעבר. התקווה העיקרית של כל המעורבים בתעשייה, היא לפיכך שהתיירים יחזרו לאזור ובמהרה. ארגון Visit California, הפועל ללא כוונת רווח לקידום תיירות בקליפורניה, הודיע שיקדיש יותר משני מיליון דולר לעידוד שובם של תיירים לאזור.

אחת השאלות המתעוררות בהקשר של חזרה לשיעור המכירות שקדם לשריפות, היא כיצד ישפיעו השריפות אם בכלל על איכות היינות מבציר 2017? בעת שפרצו השריפות נותרו עדיין על הגפנים רק כ 5% מיבול הענבים, אשר טרם נבצרו. ענבים אלו הועברו לאוניברסיטת קליפורניה בדיוויס לצרכי אנליזה, על מנת להיוודע אודות אופי היין שיווצר מהם וללמוד מקרוב על השפעות הבעירה. מוקדם מדי עדיין להסיק מסקנות חד משמעיות בהקשר זה. יצרני האיכות באזור כבר הכריזו כי החלטות סופיות ביחס לבציר 2017 יתקבלו על ידם עוד הרבה לפני שלב הביקבוק וכי על מנת שלא לפגוע במוניטין, יקפידו לשחרר לשוק רק את היינות הטובים ביותר שיהיה להם להציע, גם אם פירוש הדבר השמדת יין שיוחלט שלא למכור.

רבים מן היקבים שנפגעו כבר עסוקים בבנייה מחדש, לא רק של מתקני ייצור שנפגעו, אלא גם של האספקטים התיירותיים. זאת, למרות שבדיעבד הסתבר שבמרבית המקרים, לא היה די בכיסוי הביטוחי הקיים ולא יהיה ליקבים שיפוי בעד מלוא נזקיהם. בינתיים, יקבים אשר לא נפגעו מגלים סולידריות ומהווים אכסניה לייצור יין ליקבים אשר מתקני הייצור שלהם לא שרדו את השריפות. צריך לזכור גם שרבים מתושבי האזור קשורים בדרך זו או אחרת בפרנסתם לתעשיית היין ועל כן, שיקום היקבים ובעיקר שיקומה של תיירות היין ניצבים במרכז הבמה. אצל חלק מן היקבים יהיה צורך לשקם לא רק מבנים וציוד, אלא גם כרמים, שככל הנראה לא יהיה מנוס מלטעת מחדש. חלק מן היקבים נדרשים גם להתמודד עם נזקי משנה, כמו רשימות חברי מועדון שלא גובו חיצונית, או דרכי גישה שנפגעו.

למרות כל הנזקים, הטראומות ועוגמת הנפש אשר פקדו את קהילת היין של קליפורניה במהלך אוקטובר השחור שלהם, ניסיון העבר מלמד שמדובר בקהילה חזקה ותומכת, אשר תדע לשקם את עצמה ולחזור לקדמת הבמה של תעשיית היין האמריקנית. העובדה לפיה מרבית השיחות באזורי היין של קליפורניה עוסקות לאו דווקא בנזקים שנגרמו, אלא במאמצי השיקום והחזרה לשגרה, מחזקות את הביטחון והאמונה של העושים במלאכה ושל סצנת היין כולה, בכך ש"ארץ היין" של ארה"ב לא רק שתשתקם, אלא תצא מן האפר אל עתיד טוב יותר.

אירועים קרובים
סדנת צוהר לעולם היין
28-05-2018 19:00
סדנת יין חוויתית וכייפית, אשר פותחת צוהר לעולם היין ומיועדת לקהל הרחב, ללא צורך בידע מוקדם או הבנה בתחום.
מאפייני נגישות
צבעוניות
רגיל
גווני אפור
צבעוניות מודגשת
גודל גופן
רגיל
בינוני
גדול
אני מחפש/ת
לפי תאריכים
לפי תאריכים
חיפוש
x
משתמש קיים - נא התחבר
התחברות לאתר איש הענבים תאפשר לכם להינות ממגוון השירותים המוצעים בו.
כמה זה 2 + 4 ?
לחצו כאן להרשמה מהירה
לחצו כאן לשיחזור סיסמא
משתמש חדש - נא הרשם
לאחר הרישום תשלח אליכם הסיסמא למייל שהזנתם.
כמה זה 5 + 1 ?
אני מאשר קבלת דוא"ל ורישום למועדון איש הענבים
לחצו כאן לחזרה להתחברות
שיחזור סיסמא
לאחר הזנת כתובת המייל ישלח אליכם לינק לשיחזור סיסמא
לחצו כאן לחזרה להתחברות