אלכוהול
ביקורת מסעדות
נעים בשטח
נקודת ציון
ויניפדיה
מאמרים ודעות
יינות ישראל
יקבי ישראל
כתבות מהעולם
TerraVino
מדריך היין
פסטיבל COCKTAILS
White
חג היין
תערוכת קוניאקים
פסטיבל DRINKS
יין
מקררים
פותחנים
איש הענבים
ביקורת מסעדות
ביקור ביקב
טיולים
טעימות יין
טעימות אלכוהול
נעים בשטח
על סדר היום
יין
יקב ישראל
(0) הצג תוצאות
אודות
שירותי בר ואירוח
שיתופי פעולה
צור קשר
מועדון החברים של איש הענבים
מועדון כסף
תקנון
פעילויות באיש הענבים
מועדון פלטיניום
מועדון זהב
1023
פרסומות...
רשמי סיור בדרך היין של אלזס
כשמדברים על יינות הריזלינג - זן הענבים הנחשב למלך היינות הלבנים, עולים מיד בדמיוני שתי מדינות יין בהן הריזלינג הוא כוכב
מאת: גרדמן שלמה
פורסם ב 11.12.2017

צילום: שלמה גרדמן

המדינה הראשונה היא גרמניה, בה מגדלים את הריזלינג באזורי המוזל, Nahe או Rheingau. הריזלניג הגרמני מתאפיין בריחות הנוטים למנטה ואקליפטוס ובפה יש לו טעמים דומיננטיים של מינרלים ופטרול, גינג'ר ואגוז מוסקט. אזור הריזלינג השני הוא חבל אלזס שבצרפת. הריזלינג האלזסי הוא אלגנטי ועשיר, באף ניתן להריח ריחות לימוניים ביחד עם מישמש ופסיפלורה ובפה מקבלים יין עגול, עם טעמים ארומטיים של אפרסק ואננס. אך אלזס אינה מסתפקת בריזלינגים פרחוניים, יש בה שבעה זני ענבים שונים מהם שישה לבנים וכולם שונים זה מזה באף ובחיך.

במסגרת טיול משפחתי בצרפת הצלחתי להקדיש יום לסיור בדרך היין של אלזס ואני שמח לחלוק עמכם את רשמיי.

חבל אלזס משתרע מהעיר Marlenheim בצפון ועד העיר Thann בדרום. מדובר באיזור גיאוגרפי שאורכו כ 170 ק"מ מצפון לדרום. האיזור מחולק לשני תתי איזורים RHIN - BAS ו RHIN - HAUT. רוב היקבים המובחרים מהם מגיעים יינות הגרנד קרו של אלזס ממוקמים באזור RHIN - HAUT וליתר דיוק מהעיר Ribeauvillé ודרומה.

חבל אלזס נמצא בצפון מזרח צרפת והוא ממוקם על גבול גרמניה-צרפת, מערבה  לנהר הריין. החבל היה שייך לגרמניה במשך תקופות ארוכות וזו גם הסיבה שרבים מהיקבים נושאים עד היום שמות גרמנים, ביניהם היקבים הטובים באיזור כמו טרימבך, ויינבך, זינד הומברכט והוגל.

כאמור באלזס מגדלים שבעה זני ענבים מרכזיים, מתוכם שישה הם לבנים. ארבעת הנפוצים ביותר הם הריזלינג, פינו בלאן, פינו גרי, וגוורצטרמינר המהווים ביחד כ 80% מתפוקת היינות של אלזס. שני הינות הלבנים הנוספים הם מוסקט וסילבנר ואילו הזן האדום היחיד באיזור הוא הפינו נואר. יינות אלזס הם ייחודיים מבין היינות הצרפתים. מכיוון שכמעט כל היינות נקראים ע"ש זן הענבים ממנו יוצרו, ללא הדגשת תתי-האזור, כנהוג למשל בחבל בורגון, או בורדו.

צילום: שלמה גרדמן

לאחר ביקור במספר יקבים בחבל אלזס וטעימת זני הענבים האופיינים לאזור, ההתרשמות שלי היא כי לכל יינות אלזס יש קווים משותפים של ריחות וטעמים. כולם חולקים ארומה ותיבול דומה שאפשר לקרוא להם טעמי אלזס. הזן הנפוץ ביותר באלזס (קצת יותר מהפינו בלאן) הוא הריזלינג. ענב הריזלינג הוא ענב המושפע מאד מהטרואר בו הוא גדל ולכן שונה מיינות הריזלינג הגרמנים למשל. להבדיל מינות הריזלינג הגרמנים, הריזלניגים מתוצרת אלזס הם יבשים יותר ובעלי גוף מלא יותר.

הריזלינג האלזסי הוא בעל ארומות של פרי הדר ואפרסקים ויחד עם זאת מדובר ביין יבש עם טעמים הנוטים קצת למתכתיים. גם לשאר ינות אלזס מאפיינים משלהם. הפינו בלאן מייצר ינות קלילים ולא מחייבים ובד"כ מומלץ לשתות אותם צעירים, יינות הגוורצטרמינר של אלזס הם בעלי ארומות וטעמים אקזוטיים, מתובלים ומרוכזים, עד שאי אפשר להישאר אדיש אליהם. יש שאוהבים אותם מאד ואחרים פחות מתלהבים מהם. מדובר ביינות המתאפיינים ברמת חומציות נמוכה ורמת אלכוהול גבוהה, בשילוב הנותן תחושה של יין עדין ועם זאת בעל גוף מלא.

אחד היינות שאהבתי במיוחד היה הפינו גרי. זן הגדל גם באיטליה תחת השם פינו גריג'יו. הפינו גרי של אלזס הוא יין עשיר בריחות פרחי ורדים וסיגליות, מתובל ובעל אופי. זהו יין בעל גוף מלא ולדעתי המוצלח ביותר מבין ארבעת היינות האופיינים לאיזור אלזס.

שניים מהיקבים הטובים של אלזס נמצאים בשתי עיירות קסומות. הראשונה היא Kaysersberg בה נמצא יקב Domaine Weinbach המנוהל ע"י משפחת פלר (Faller). לפני או אחרי הביקור ביקב מומלץ לבקר במרכז העיירה שכמעט ולא השתנה מימי הביניים וכולל סמטאות ציוריות שבינהן זורם נהר ה La Weiss . מאחורי בניין העיריה הממוקם ברחוב הראשי ניתן לראות את טירת קייזרסברג (Château de Kaysersberg) הממוקמת על גבעה שבשיפוליה הדרומים נמצאים הכרמים המובחרים Grand Cru של יקב Weinbach. הכרמים נקראים כרמי Schlossberg. אלו הכרמים הוותיקים והגדולים ביותר מתוך 51 אזורי הגרנד קרו של אלזס. כ 75% מהכרמים באיזור שלוסברג הם כרמי ריזלינג והיתר מוקדשים לפינו גרי, גוורצטרמינר וקצת מוסקט. האדמה העשירה במינרלים מניבה ענבים מהם ניתן לייצר ינות אלגנטים, עשירים בטעמים פרחונים המתיישנים היטב. 

צילום: שלמה גרדמן

עיירה נוספת המומלצת מאד לביקור היא Ribeauvillé בה נמצא יקב Trimbach, אחד הטובים והגדולים שבאיזור אלזס. ל Ribeauvillé, אחת העיירות הוותיקות באלזס יש קסם משלה ומומלץ לסייר ברחובה הראשי (Grand-Rue) וליהנות מכמה מהבתים העתיקים בה, כולל בית העירייה, מגדל הקצבים (בית מהמאה ה 13), בית המסחר בתירס, בית הכנרים ועוד.

בנוסף לסיור ברחוב הראשי וביקב, מומלץ לצאת לסיור קצר גם מחוץ למרכז העיירה ברכבת התיירים המקיפה את העיירה וכוללת ביקור בכרמים שמסביב ל Ribeauvillé.

בשנים האחרונות נוספו לינות הזניים של אלזס גם יינות מבעבעים הנקראים Crémant d’Alsace. היינות מיוצרים בשיטות המסורתיות של יצור שמפניות ועשוים מזני הענבים האופייניים לאזור בתוספת יין השרדונה המותר לגידול באיזור רק כדי לייצר ממנו יינות מבעבעים.

באלזס ליותר מ 4,000 מגדלי כרמים, אך רק כ 900 מהם מוכרים את יינותיהם ורבים מהם מאוגדים בקואופרטיבים המוכרים את יינותיהם במשותף. כ 89% מיינות אלזס נמכרים ע"י 200 יקבים שרובם נמצאים מסביב לדרך היין היפה.

כ 3 מיליון בקבוקים מתוך כ 150 מיליון מיינות אלזס הם יינות קינוח הידועים בשמות (Selection De Grains Nobles (Noble Berries ו Vendanges Tardives (Late Harvest) . אלה יינות הנבצרים מאוחר ו"סובלים" בדומה ליינות הקינוח מאיזורי טוקאי ובורדו מהריקבון האצילי הידוע בשם בוטריטיס. פטריה זו הגורמת לרקבון הענבים, משפרת את ריכוז הארומות, הסוכר והחמיצות של היינות ומייצרת יינות קינוח מורכבים וטעימים במיוחד.

חבל אלזס, הוא חבל ארץ יפהפה ומהנה גם מעבר ליינות המיוצרים בו. השילוב הנכון לביקור באזור הוא נסיעה לאורך דרך היין וביקור בכמה עיירות בהן נמצאים היקבים המובחרים. סניפי לשכת התיירות המקומית ממליצים לתיירים לנסוע לאורך דרך היין של אלזס ולעצור מדי פעם היכן שחשקה נפשכם, אך בפועל היקבים הטובים אינם יושבים על אם הדרך ולכן מומלץ לתכנן את ביקורכם מראש. כמו כן, ביקבים הטובים יותר לא תוכלו לבקר ללא תיאום מוקדם ולכן עדיף לתכנן את מסלולכם מבעוד מועד.

אירועים קרובים
סדנת צוהר לעולם היין
28-05-2018 19:00
סדנת יין חוויתית וכייפית, אשר פותחת צוהר לעולם היין ומיועדת לקהל הרחב, ללא צורך בידע מוקדם או הבנה בתחום.
מאפייני נגישות
צבעוניות
רגיל
גווני אפור
צבעוניות מודגשת
גודל גופן
רגיל
בינוני
גדול
אני מחפש/ת
לפי תאריכים
לפי תאריכים
חיפוש
x
משתמש קיים - נא התחבר
התחברות לאתר איש הענבים תאפשר לכם להינות ממגוון השירותים המוצעים בו.
כמה זה 1 + 7 ?
לחצו כאן להרשמה מהירה
לחצו כאן לשיחזור סיסמא
משתמש חדש - נא הרשם
לאחר הרישום תשלח אליכם הסיסמא למייל שהזנתם.
כמה זה 4 + 2 ?
אני מאשר קבלת דוא"ל ורישום למועדון איש הענבים
לחצו כאן לחזרה להתחברות
שיחזור סיסמא
לאחר הזנת כתובת המייל ישלח אליכם לינק לשיחזור סיסמא
לחצו כאן לחזרה להתחברות